Vytvarujte si pekáč buchet: Tipy pro six pack snů

Six Pack

Anatomie břišních svalů

Břišní svaly, to není jen vytoužený "sixpack". Tvoří komplexní systém, který se stará o stabilitu trupu, správné držení těla a usnadňuje pohyb. Dělíme je na přímý břišní sval (musculus rectus abdominis), zevní šikmé břišní svaly (musculus obliquus externus abdominis), vnitřní šikmé břišní svaly (musculus obliquus internus abdominis) a příčný břišní sval (musculus transversus abdominis). Každý z nich má svou specifickou funkci. Zatímco přímý sval nám pomáhá s předklonem, šikmé svaly se aktivují při úklonech a rotaci trupu. Příčný břišní sval funguje jako "vnitřní korzet" a zajišťuje stabilitu břicha. Pro zdravá záda a funkční střed těla je důležité posilovat všechny břišní svaly rovnoměrně.

Mýty o cestě k six-packu

Cesta k six-packu je dlážděná spoustou mýtů. Jedním z nejrozšířenějších je přesvědčení, že stačí jen cvičit břišní svaly. Pravda je ale taková, že bez snížení celkového procenta tělesného tuku se six-pack neukáže, i kdybyste dělali sklapovačky od rána do večera. Dalším mýtem je víra v zázračné diety a přípravky slibující rychlé výsledky. Zdravé stravování a cvičení jsou běh na dlouhou trať, žádné zkratky neexistují. Nezapomínejte ani na dostatek spánku a regenerace, i ty hrají v budování svalové hmoty důležitou roli.

Efektivní cviky na břicho

Cvičení břicha je součástí snad každého tréninku. Ploché břicho a pevné svaly na břiše chce mít téměř každý. Existuje mnoho cviků, které vám k tomu dopomohou. Mezi nejefektivnější patří plank, zkracovačky a zdvihání nohou ve visu. Plank je skvělým cvikem na posílení celého těla, zkracovačky jsou zase zaměřené na horní část břišních svalů a zdvihání nohou ve visu procvičí spodní část břicha. Důležité je dbát na správnou techniku cvičení, abyste si neublížili a dosáhli co nejlepších výsledků. Cvičte pravidelně, ideálně 2-3krát týdně a nezapomínejte na odpočinek. S pevnou vůlí a správným přístupem brzy uvidíte výsledky.

Strava pro viditelné břišáky

Cesta k viditelným břišákům nevede jen přes posilovnu, ale i kuchyní. Nejde o hladovění, ale o chytré volby. Zaměřte se na bílkoviny, které zasytí a podpoří růst svalů: libové maso, ryby, vejce, tvaroh. Nezapomínejte na komplexní sacharidy dodávající energii: ovesné vločky, celozrnné pečivo, quinoa. Důležité jsou i zdravé tuky: avokádo, ořechy, olivový olej. Jezte pravidelně, 5-6 menších porcí denně, a pijte dostatek vody. Vyhýbejte se přidanému cukru, smaženým jídlům a přesoleným polotovarům. Nečekejte zázraky přes noc, ale s vytrvalostí a správnou stravou se i vaše břišní svaly ukážou v plné kráse.

Tipy pro vyrýsované břicho

Cesta k vyrýsovanému břichu nevede jen přes sklapovačky. Zaměřte se na komplexní cvičení, které zapojí celé tělo, jako jsou dřepy, kliky nebo angličáky. Pravidelný kardio trénink, ať už běh, plavání nebo jízda na kole, vám pomůže spálit přebytečný tuk, který skrývá vaše břišní svaly. Nezapomínejte na stravu! Omezte zpracované potraviny, sladkosti a nezdravé tuky. Naopak zařaďte do jídelníčku dostatek bílkovin, zeleniny, ovoce a zdravých tuků. A v neposlední řadě, buďte trpěliví a vytrvejte! Výsledky se nedostaví přes noc, ale s pevnou vůlí a disciplínou dosáhnete svého cíle.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: fitness

Autor: Lívie Vedralová

Tagy: six pack | svalová partie