Těsně před cílem: Co se děje v 37. týdnu těhotenství?

37 Týden Těhotenství

"Poslední fáze před porodem - Co očekávat v 37. týdnu těhotenství?"

Vývoj plodu v 37. týdnu těhotenství

Vývoj plodu v 37. týdnu těhotenství

V 37. týdnu těhotenství je váš plod již téměř připraven na porod. Hmotnost dítěte se pohybuje kolem 2,9 - 3,2 kg a délka od hlavičky k patičkám dosahuje asi 48 cm. V této fázi těhotenství se plod stále více zaměřuje na poslední dotahy vývoje a přípravy na život mimo dělohu.

Jeho pokožka se stává hladší a má rovnoměrnou barvu, protože mazové žlázy producují tuk, který zabraňuje vysychání kůže. Vlasy a nehty plodu narůstají rychleji a jsou nyní velmi dlouhé.

Plod v této fázi také aktivně cvičí svaly, což je pro jeho budoucí pohyb velmi důležité. Jeho plicní sklípky jsou již prakticky hotovy a připraveny na nadechnutí vzduchu po narození.

Na ultrazvukovém monitoru byste v tomto týdnu viděli plod ve velmi kompaktním prostoru děložní dutiny. Plod by mohl být viditelný bez uvolnění napnutých svalů břicha.

Vzhledem k rychlému vývoji plodu v této fázi těhotenství je důležité, abyste se stali aktivním účastníkem prenatální péče a pravidelně navštěvovali svého gynekologa.

Fyzické změny u matky v 37. týdnu těhotenství

V 37. týdnu těhotenství mohou u matky nastat různé fyzické změny, které jsou způsobeny postupujícím vývojem dítěte a přípravou těla na porod. Mezi nejčastější patří zvýšená únava, slabost a bolesti zad v důsledku rychlého nárůstu hmotnosti břicha. Matka také může pociťovat zvýšený tlak na pánevní kosti a častěji chodit na malou i velkou potřebu. V této fázi těhotenství je také často pozorován otok nohou, návaly horka a stavy nervozity či podrážděnosti způsobené hormonálním kolotočem v těle. Je proto důležité si dát v této fázi pozor na své tělo a přizpůsobit svůj životní styl nové situaci.

Možné komplikace v 37. týdnu těhotenství

Možné komplikace v 37. týdnu těhotenství mohou být způsobeny několika faktory, včetně růstu plodu přes limitní rozměry, potížemi s krvácením, předčasným porodem nebo zvýšeným rizikem preeklampsie. Je důležité, aby žena trávila tento čas pravidelnými návštěvami lékaře a sledování svého stavu, aby se minimalizovaly tyto rizika a zajistilo bezpečné porod. V případě jakékoli neobvyklé bolesti nebo symptomatických změn je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Doporučení pro matku v 37. týdnu těhotenství

Doporučení pro matku v 37. týdnu těhotenství

Váš malý zázrak je ve svém posledním trimestru a jeho příchod na svět se může odehrát kdykoliv nyní. Aby byla vaše těhotenství co nejzdravější pro vás i vaše dítě, doporučujeme dodržovat následující tipy:

1. Snažte se udržovat klid a minimalizovat stresové situace, aby nedocházelo ke zbytečnému napětí.

2. Pozorujte pravidelnost a sílu pohybů miminka – může to být dobrým ukazatelem zdravotního stavu dítěte.

3. Dodržujte pravidelnou stravu a dbáte na dostatek vitamínů, minerálů a živin i při menší chuťi k jídlu.

4. Pravidelnou fyzickou aktivitou jako cvičení nebo chůze udržujete si kondici a připravujete svoje tělo na porod.

5. Pokud máte pocit, že by se blízkost s partnerem mohla pro vás stát stresovou situací, raději odložte jakákoli sexuální aktivita do doby po porodu.

Toto jsou některé rady, které vám pomohou udržet se ve zdraví a být co nejlépe připravena na příchod vašeho nového štěstí.

Závěr těhotenství je jedním z nejdůležitějších okamžiků pro každou maminku. V této fázi se plod připravuje na vstup do světa a matka se připravuje na porod. Je důležité být v klidu a pozorně sledovat signály, které tělo posílá. Pokud máte nějaké pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho těhotenství, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Přejeme Vám mnoho štěstí při porodu a zdraví pro Vaše novorozené dítě!

Publikováno: 23. 07. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Mirka Záhorská

Tagy: 37 týden těhotenství | stav těhotenství