Třicátý pátý týden těhotenství: Jak se vyrovnat s posledními týdny před porodem?

35 Týden Těhotenství

Vítáme Vás v našem průvodci těhotenstvím, kde se dnes budeme věnovat 35. týdnu Vašeho těhotenství. Připravte se na zajímavé informace a tipy, které Vám pomohou překonat poslední etapy této výjimečné cesty.

Fyzické změny v 35. týdnu těhotenství

V 35. týdnu těhotenství se vaše tělo i miminko nachází v závěrečné fázi příprav na porod. Fyzické změny, které prožíváte, jsou nezbytným krokem ke splnění tohoto úkolu.

Miminko již má v tuto chvíli prakticky hotový vývoj a dál se posouva jen směrem k dokonalosti. Vaše dítě má již plně vyvinuté orgány a přibírá na váze.

Z druhé strany si i vy musíte zvykat na stále narůstající břicho a zátěž, kterou nese vaše páteř. Může se také stát, že začnete trpět častými křečemi v nohách.

V této fázi je důležité více odpočívat a udržovat správnou hydrataci a stravu pro správný růst miminka. Můžete také začít plánovat porod a konzultovat s odborníky vše potřebné.

Vývoj plodu v 35. týdnu těhotenství

Vývoj plodu v 35. týdnu těhotenství je v této fázi již velmi pokročilý. Plod váží přibližně 2,5 kilogramu a měří kolem 47 centimetrů na délku. Jeho pokožka je již hladká alespoň z části, a proto už nevytváří tolik vrásek jako dříve.

Plodova hlavička stále roste a přizpůsobuje se potřebám rychle rozvíjejícího se mozku. Jeho oči jsou plně funkční a dokonce umožňují vnímání světla skrz břišní stěnu matky.

V rámci vývoje plodu dochází k dalšímu zdokonalování všech orgánů, které se již blíží svému dokončení. Plod již reaguje na zvuky z okolí (např. hlasy rodičů) a může si hrát s pupek, který se mu postupně stahuje.

Celkově lze říci, že v 35. týdnu těhotenství je plod již velmi podobný novorozenému dítěti, jenom menšímu a s menšími schopnostmi. Matka i otec mohou pocítit lehké pohyby plodu a tím si upevnit svou vazbu s ním.

Zdravotní rizika spojená s těhotenstvím v 35. týdnu

Zdravotní rizika spojená s těhotenstvím v 35. týdnu

V posledních týdnech těhotenství se mohou objevit zvýšená rizika pro maminku i dítě. Je důležité být obezřetná a pravidelně navštěvovat gynekologa, aby se minimalizovaly možné komplikace. Mezi nejčastější rizika patří:

1. Preeklampsie - toto onemocnění může ovlivnit krevní tlak a fungování ledvin matky a také způsobit nedostatek kyslíku u plodu.

2. Diabetes gravidarum - pokud má žena předtím diagnostikovaný cukrovku nebo gestační diabetes, může se v této fázi těhotenství situace zhoršit.

3. Placenta previa - když se placenta umístí nízko na děložním hrdle, může dojít k vážnému krvácení při porodu.

Je důležité si uvědomovat tyto potenciální rizika a diskutovat s lékařem o tom, jak minimalizovat šanci na jejich vznik. Pamatujte si také na dodržování zdravého stravování a cvičení, abyste maximalizovali své šance na komplikace-volné těhotenství.

Doporučení pro těhotné ženy v 35. týdnu těhotenství

Doporučení pro těhotné ženy v 35. týdnu těhotenství

V 35. týdnu těhotenství se vaše dítě již pomalu chystá na příchod do světa. V této fázi je důležité myslet na své zdraví i zdraví miminka. Zde jsou některá doporučení, která byste mohla brát v úvahu:

1) Pravidelné kontroly u gynekologa - Sledování vývoje miminka a vašeho zdravotního stavu jsou klíčové a mohou odhalit případné problémy včas.

2) Správná strava - Strava by měla být pestrá a bohatá na živiny pro růst a vývoj miminka.

3) Dostatek pohybu - Pohyb pomůže udržet kondici a připravit se na porod.

4) Spánek - Pokuste se dostat dostatek spánku, abyste se cítila odpočatá a plná energie.

5) Relaxace - Naučte se relaxační techniky, které vám pomohou zvládnout stres a napětí spojené s porodem.

Sledování těchto jednoduchých doporučení může přinést klid a stabilitu během posledních týdnů těhotenství a připravit vás na radostné setkání s vaším novorozeným dítětem.

Jak se připravit na konec těhotenství: rady a tipy pro 35. týden.

Publikováno: 18. 04. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Magdaléna Matějková

Tagy: 35 týden těhotenství | těhotenství