Nedostatek draslíku: Tiché ohrožení vašeho zdraví?

Nedostatek Draslíku

Příznaky nedostatku draslíku

Draslík hraje v našem těle zásadní roli. Stará se o správný rytmus srdce, fungování svalů a hospodaření s tekutinami. Když máme v těle málo draslíku, což lékaři označují jako hypokalémii, může to výrazně ohrozit naše zdraví. Všimli jste si někdy příznaků nedostatku draslíku? Typicky se projevuje únavou a celkovou slabostí, protože svaly bez draslíku nemohou správně pracovat. Často nás trápí křeče, hlavně v nohou. Můžeme mít i potíže s trávením - objevuje se zácpa nebo nadýmání. Nedostatek draslíku ovlivňuje také naše nervy, proto můžeme pociťovat brnění nebo znecitlivění v končetinách. Pokud je hladina draslíku opravdu nízká, může to vést k poruchám srdečního rytmu nebo zrychlenému tepu. Zpozorujete-li některý z těchto příznaků, neváhejte navštívit lékaře. Po vyšetření vám doporučí správný způsob léčby.

Důsledky hypokalémie

Když tělu chybí draslík, může to pořádně zamávat s naším zdravím. Tento důležitý minerál totiž potřebujeme jako sůl - bez něj by nefungovaly svaly, nervy a tělo by si neudrželo správné množství tekutin. Když máme draslíku málo, tělo nám to dá jasně najevo - svaly zeslábnou, jsme pořád unavení, chytají nás křeče, trápí nás zácpa a srdce může začít vynechávat. V horších případech to může být dokonce životu nebezpečné - svaly můžou vypovědět službu nebo se může zastavit srdce. Nedostatek draslíku přitom může mít spoustu příčin - třeba když ho málo jíme, hodně se potíme, zvracíme, máme průjem nebo bereme některé léky. Jakmile zpozorujete, že by vám mohl chybět draslík, radši zajděte k doktorovi. Většinou stačí brát doplňky s draslíkem a upravit jídelníček.

Doporučený denní příjem

Draslík je životně důležitý minerál, bez kterého se naše tělo neobejde. Když ho máme málo, tedy trpíme hypokalémií, může to způsobit různé zdravotní potíže. Kolik draslíku denně potřebujeme, závisí na tom, jak jsme staří, jestli jsme muž nebo žena, a také na našem zdraví. Pro dospělého člověka se doporučuje denně přijmout mezi 3 500 a 4 700 miligramy. Naštěstí draslík najdeme v běžných potravinách - třeba v banánech, pomerančích, bramborách, fazolích nebo špenátu. Je fakt důležité mít ho dost, protože pomáhá udržovat správný tlak, zajišťuje, aby svaly a nervy fungovaly jak mají, a stará se o rovnováhu tekutin v těle. Pokud si nejste jistí, jestli ho máte dostatek, zajděte se poradit k doktorovi.

Potraviny bohaté na draslík

Draslík hraje v našem těle zásadní roli - je to takový malý pomocník, bez kterého by naše srdce a svaly nemohly správně fungovat. Když ho máme málo, tedy při nedostatku draslíku, může nám to pěkně zkomplikovat život. Člověk se cítí unavený, svaly ho zlobí, objevují se křeče a někdy i problémy se srdečním rytmem nebo trávením. Naštěstí příroda myslela na všechno a draslík najdeme v běžných potravinách - stačí sáhnout po banánu, dát si pomerančový džus nebo si pochutnat na meruňkách. Skvělým zdrojem jsou také zelené potraviny jako špenát či brokolice, nesmíme zapomenout ani na brambory, luštěniny nebo ořechy. Pokud máte pocit, že vám draslík chybí, neváhejte zajít za svým doktorem - ten nejlépe posoudí, jestli potřebujete nějaké doplňky. Hlavní je ale myslet na to, že zdravé jídlo a pohyb jsou tou nejlepší cestou, jak si udržet správnou hladinu draslíku a být fit.

Rizikové faktory

Když tělu chybí draslík, může za to často nedostatečný přísun v jídle. Draslík najdeme hlavně v ovoci, třeba v banánech a pomerančích, taky ve špenátu, brokolici a dalších zeleninách, luštěninách a mléčných výrobcích. Problém může nastat při dlouhodobém braní některých léků - hlavně močopudných přípravků, projímadel nebo kortikosteroidů, které způsobují zvýšené vylučování draslíku z těla. To pak vede k narušení rovnováhy minerálů v těle a může přinést zdravotní potíže. Zvlášť opatrní by měli být lidé s cukrovkou, nemocnými ledvinami nebo Crohnovou chorobou, protože u nich je riziko nedostatku draslíku vyšší. Tyhle nemoci totiž ovlivňují, jak tělo draslík zpracovává a vylučuje. Pozor by si měli dávat i sportovci nebo lidé, kteří se hodně potí třeba v horku - potem se totiž draslík také ztrácí. Proto je důležité pravidelně pít a někdy je potřeba doplnit i minerály.

Nedostatek draslíku v těle může vést k celé řadě zdravotních komplikací, od svalové slabosti a únavy až po závažnější srdeční potíže. Je důležité dbát na dostatečný příjem draslíku stravou bohatou na ovoce, zeleninu a luštěniny.

Libor Král

Kdy vyhledat lékaře

Když tělu chybí draslík, může se to projevit různými způsoby. Ze začátku to člověk možná ani moc nepozná - cítí se unavený, svaly ho zlobí, občas chytne křeč nebo má problémy se stolicí. Jenže když se s tím nic nedělá, může to být čím dál horší. Srdce začne vynechávat, dýchá se hůř a v nejhorším případě můžou části těla i ochrnout. Je proto fakt důležité zajít k doktorovi, jakmile si těchto problémů všimnete, zvlášť když se objevují častěji nebo jsou čím dál nepříjemnější. Doktor udělá rozbor krve, aby zjistil, jak na tom s draslíkem jste a proč ho máte málo. Čím dřív se na nedostatek draslíku přijde a začne se léčit, tím líp - můžete se vyhnout vážným zdravotním potížím, které by vás mohly i ohrozit na životě. Ale pamatujte - tohle jsou jen obecné informace. Pokud máte jakékoliv zdravotní starosti, zajděte za svým lékařem.

Příznak Nedostatek draslíku Normální stav
Únava Ano Ne
Svalová slabost Ano Ne

Tipy pro zvýšení draslíku

Náš organismus potřebuje draslík jako sůl. Tento důležitý minerál totiž zajišťuje, aby naše srdce bilo pravidelně, svaly fungovaly správně a tělo si udržovalo rovnováhu tekutin. Když máme draslíku málo, tedy trpíme hypokalémií, může to způsobit řadu nepříjemností. Cítíme se unavení, svaly nás zlobí a bolí, trápí nás křeče a problémy s trávením. V horších případech může nedostatek draslíku narušit i srdeční rytmus. Chcete-li mít draslíku dostatek, vsaďte na potraviny, které ho přirozeně obsahují - banány, avokádo, špenát, batáty, luštěniny, lososa nebo jogurt. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem soli, protože sodík snižuje hladinu draslíku v těle. Pokud se vám nedaří získat dost draslíku jen ze stravy, promluvte si se svým lékařem o možnosti užívání doplňků. Mějte ale na paměti, že ani přebytek draslíku není zdravý, proto je dobré poradit se s odborníkem o tom, jaké množství je pro vás ideální.

Publikováno: 10. 07. 2025

Kategorie: medicína