Lepkem k lepšímu zdraví: Vše, co potřebujete vědět o lepku

Co Je Lepek

Lepka se dnes často zmiňuje v souvislosti s různými potravinovými alergiemi a intolerancemi, ale co vlastně lepek přesně je a jaký je jeho význam pro naše tělo? V tomto článku se zaměříme na nejzákladnější informace o lepku, jeho složení, funkci a možné negativní účinky pro některé lidi. Pokud si chcete zlepšit svou znalost v této oblasti, tak neváhejte číst dál!

Definice lepku

Lepka je složitá bílkovina nacházející se v některých obilovinách, jako jsou pšenice, ječmen, žito a oves. Tato bílkovina je pro mnoho lidí obtížně stravitelná, což způsobuje nepohodlí v trávicím systému. Lepkem jsou spojeny různé nemoci jako celiakie, glutensensitivní enteropatie nebo trpělivost lepku. Pokud máte podezření na nesnášenlivost lepku nebo jste slyšeli o těchto nemocích, může být užitečné se poradit se svým lékařem či gastroenterologem.

Původ lepku

Lepkem nazýváme skupinu bílkovin, které se v obilovinách nachází a slouží k udržení tvaru pečiva. Tyto bílkoviny se v přírodě vyskytují ve spoustě rostlin, ale pro problematické potravinářské využití jsou nejvýznamnější právě ty z obilnin. Jejich původ lze najít v základním procesu buněčného dělení – mitóze – při níž se tvoří takzvaná vlákna dělícího aparátu, která obsahují proteiny odpovídající lepku. Tyto proteiny si vegetativní rostlinka při tvorbě klásku zachovává a úpravou obilova s nimi tedy mohou lidé přicházet do kontaktu.

Výskyt lepku v potravinách

Výskyt lepku v potravinách se týká mnoha lidí s alergií na lepek a s celiakií. Lepkem se označuje skupina proteinů, které najdeme v některých obilovinách, jako jsou pšenice, ječmen, žito a oves. Tyto obilniny jsou zdrojem mnoha potravin, jako je chléb, těstoviny a pečivo. Pro osoby citlivé na lepek, konzumace takových potravin může vést k řadě problémů s trávením a dalšími zdravotními problémy. Proto by osoby s alergií na lepek nebo celiakií měly při výběru potravin dbát na to, aby tyto obsahovaly pouze bezlepkové ingredience nebo si vybírat ze široké nabídky bezlepkových potravin dostupných na trhu.

Celiakie - intolerance lepku

Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k poškození tenkého střeva a jiných orgánů jako důsledek intolerance lepku. Lepková intolerance způsobuje, že tělo postiženého člověka nereaguje správně na bílkoviny obsažené v pšenici, žitě a ječmeni, které jsou hlavním zdrojem lepku. Symptomy celiakie mohou zahrnovat zažívací potíže, únava a problémy s kůží. Jediným účinným léčebným postupem pro celiakii je kompletní eliminace lepku ze stravy. Tato dieta vyžaduje pečlivou pozornost při výběru potravin a přizpůsobení stravovacích návyků. Vzhledem k tomu, že stále více lidí trpí lepkovou intolerancí, je důležité vědět co to lepek je a jak ovlivňuje naše tělo.

Diagnóza celiakie

Diagnóza celiakie je proces, kterým se určuje přítomnost této autoimunitní nemoci. Jedná se o chronické onemocnění tenkého střeva, které se vyvíjí v důsledku nesnášenlivosti lepku – proteinu obsaženého v obilovinách. Pro diagnostikování celiakie je nutné absolvovat krevní test, který měří hladinu protilátek proti lepku a provedení biopsie tenkého střeva. Pokud jsou tyto testy pozitivní, může být diagnóza potvrzena. Je důležité si uvědomit, že existují i jiné formy nesnášenlivosti lepku než celiakie, jako například non-celiakální glutensensitivita, u kterých není zjištěna imunitní reakce na lepek.

Důsledky konzumace lepku u celiakie

Konzumace lepku může být pro osoby trpící celiakií, tedy onemocněním způsobeným reakcí na gluten obsažený v potravinách, velmi nebezpečná. Dlouhodobá konzumace lepku a následné působení na střevní sliznici může vést k vážným komplikacím jako jsou poruchy trávení, anémie, osteoporóza a riziko vzniku rakoviny střev. Proto je pro osoby s celiakií nutné pečlivě sledovat svou stravu a dbát na to, aby se jim do jídla nedostal ani stopový množství lepku. V dnešní době existuje široká nabídka bezlepkových potravin a také informace o lepku jsou více dostupné, což usnadňuje každodenní život lidem s touto potravinovou alergií.

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta se stává stále populárnější, a to zejména u lidí trpících celiakií. Ale co je lepek? Lepkem se označuje skupina proteinů obsažených v některých obilninách, jako je pšenice, ječmen nebo žito. Pro lidi s celiakií může být lepek velmi škodlivý, protože způsobuje poškození tenkého střeva a poruchy trávení. Bezlepková dieta spočívá v úplném vyřazení potravin obsahujících lepek ze stravy. To ovšem není snadné, protože lepek se často skrývá i v potravinách, u kterých bychom by to nečekali. Proto je důležité nejen pečlivě kontrolovat složení potravin, ale i hledat alternativy bez lepku.

Alternativy pro osoby s intolerancí na lepek

Pokud trpíte intolerancí na lepek, neznamená to, že se musíte úplně vzdát chutného jídla. Existuje mnoho alternativních potravin a ingrediencí, které jsou vhodné pro lidi s celiakií nebo non-celiac gluten sensitivity. Například rýžová mouka, tapiokový škrob, kukuřičná mouka a bramborový škrob jsou dobrou náhradou za pšeničnou mouku. Mnoho druhů rýže, quinoa a amarant jsou také bezlepkové a bohaté na živiny. Pokud máte rádi pečení, můžete použít xanthanovou gumu nebo agar-agar jako náhradu za lepek při vytváření tekutých směsí. V obchodech se specializovanými potravinami najdete také bezlepkové verze oblíbených jídel, jako jsou těstoviny, chléb či sušenky. Je důležité si uvědomit, že existuje celá řada alternativ a že je možné si udržet pestrou a zdravou stravu i při intoleranci na lepek.

Trend bezlepkové stravy

V současné době se stále více lidí rozhoduje pro bezlepkovou stravu a tento trend neustále roste. Lepku, bílkovině z pšenice, je totiž přisuzováno mnoho negativních vlivů na zdraví. Bezlepková strava se tak stává oblíbenou volbou pro lidi trpící celiakií, ale i pro ty, kteří mají citlivý trávicí systém či trpí alergiemi na pšenici. Přestože není lepek nezbytnou součástí stravy, je třeba být obezřetný a zajistit si dostatek nutričně hodnotných náhrad. Bezpečné potraviny bez lepku jsou například rýže, kukuřice, brambory, ovoce a zelenina či maso a ryby. Je důležité být si vědom negativních i pozitivních vlivů bezlepkové stravy na naše zdraví a vybírat své jídlo s rozmyslem.

V závěru lze shrnout, že lepek je bílkovina, která se nachází v některých obilovinách jako pšenici, žitu a ječmeni. Pro osoby s celiakií může být lepek nebezpečný a způsobovat trávicí potíže. Nicméně pro většinu lidí konzumace lepku nepředstavuje žádné riziko. Je důležité si uvědomit, že přestože se v poslední době o lepku hodně mluví a mnoho lidí se rozhodlo ho vyloučit ze své stravy, není to nutné pro každého a nesmíme zapomínat na důležitost vyvážené stravy s dostatečným množstvím živin.

Publikováno: 30. 10. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Terezie Varga

Tagy: co je lepek | informace o lepku