Kojení: Dotek zdraví pro mámu i miminko

Kojení

Výhody kojení pro miminko

Mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší výživou. Obsahuje ideální poměr živin, vitamínů a protilátek, které vaše děťátko potřebuje pro zdravý růst a vývoj. Kojení posiluje imunitní systém miminka a chrání ho před infekcemi, jako jsou nachlazení, chřipka, záněty středního ucha a průjmy. Mateřské mléko obsahuje prebiotika, která podporují růst zdravých bakterií v trávícím traktu miminka a snižují riziko alergií, ekzémů a astmatu. Kojení má pozitivní vliv na vývoj mozku a zraku. Děti krmené mateřským mlékem mívají vyšší IQ a lepší zrak. Blízký kontakt při kojení posiluje pouto mezi matkou a dítětem. Miminko se cítí v bezpečí a milováno, což přispívá k jeho emocionální stabilitě a zdravému psychickému vývoji.

Výhody kojení pro maminku

Kojení přináší mnoho benefitů nejen pro miminko, ale i pro maminku. Pomáhá rychlejšímu zotavení po porodu, protože během kojení se uvolňuje hormon oxytocin, který podporuje stahování dělohy do původní velikosti. Zároveň kojení snižuje riziko poporodní deprese a pomáhá navázat silné pouto s miminkem. Další výhodou je úspora času a peněz, protože mateřské mléko je vždy připravené a zdarma. Kojení má i dlouhodobé pozitivní účinky na zdraví maminky. Snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků, osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Časté otázky o kojení

Kojení je přirozený a krásný způsob, jak vyživovat a sbližovat se s miminkem. Přináší ale i mnoho otázek, zejména pro maminky, které kojí poprvé.

Jak často mám kojit?

Novorozence kojte na požádání, tedy vždy, když projeví známky hladu. To může být 8-12krát za 24 hodin.

Jak poznám, že má dítě hlad?

Dítě je neklidné, hledá pusinkou bradavku, saje si prstíky nebo pěstičku.

Jak dlouho trvá jedno kojení?

Délka kojení je individuální. Některé děti se nasytí za 10 minut, jiné potřebují 30 minut i déle.

Jak poznám, že dítě pije dostatek mléka?

Dítě je po kojení spokojené, usíná, má pravidelnou stolici a močí alespoň 6-8 plenek za den.

Co dělat, když mám málo mléka?

Důležité je časté přikládání k prsu a správná technika kojení. Pomoci může i kontakt kůže na kůži s miminkem.

Tipy pro úspěšné kojení

Kojení je přirozený a krásný způsob, jak vyživovat a spojovat se s vaším miminkem. Pro hladký začátek a dlouhodobý úspěch je dobré mít na paměti pár tipů. Začněte s kojením co nejdříve po porodu, ideálně do hodiny. Častý kontakt kůže na kůži pomůže stimulovat laktaci a posílí vaše pouto. Nabízejte prs často, alespoň 8-12krát za 24 hodin, a to i v noci. Dbejte na správné přisátí, abyste předešli bolesti bradavek a zajistili efektivní sání. Pokud máte pochybnosti nebo potíže, nebojte se požádat o pomoc laktační poradkyni. Ta vám poradí s technikou kojení, pomůže s případnými problémy a zodpoví vaše otázky. Nezapomínejte na sebe a dopřejte si dostatek odpočinku, zdravé stravy a tekutin. Kojení je náročné, ale zároveň nesmírně obohacující. S trpělivostí a podporou si ho můžete užít naplno.

Mýty o kojení

Kojení je přirozený proces, ale i tak se s ním pojí spousta mýtů. Jedním z nejrozšířenějších je, že některé ženy prostě nemají dost mléka. Pravdou je, že drtivá většina žen produkuje dostatek mléka pro své dítě. Nedostatečná tvorba mléka je vzácná a obvykle způsobena zdravotními problémy. Dalším mýtem je, že kojení bolí. Na začátku se může objevit mírná bolest nebo citlivost bradavek, ale to by mělo během pár dní odeznít. Pokud bolest přetrvává, je důležité vyhledat pomoc laktační poradkyně. Často se také setkáváme s názorem, že kojené děti jsou více závislé na matce. Studie ale ukazují, že kojené děti jsou ve skutečnosti nezávislejší a sebevědomější. Kojení je prospěšné jak pro matku, tak pro dítě, a proto je důležité se nenechat odradit nepravdivými informacemi.

Podpora při kojení

Kojení je přirozený a krásný způsob, jak vyživovat a spojovat se s vaším dítětem. Někdy to ale může být náročné, a proto je důležité mít podporu. Existuje mnoho zdrojů, které vám mohou pomoci na vaší kojící cestě.

Vaše rodina a přátelé mohou poskytnout emocionální podporu a praktickou pomoc. Nebojte se požádat o pomoc s domácími pracemi, vařením nebo péčí o starší děti. Laktační poradkyně jsou odbornice na kojení a mohou vám pomoci s jakýmikoli problémy, se kterými se setkáváte, jako jsou potíže se západkou, bolest bradavek nebo nízká tvorba mléka.

Existuje také mnoho online skupin a komunit, kde se můžete spojit s ostatními kojícími matkami a sdílet své zkušenosti a rady. Pamatujte, že nejste sami a existuje mnoho lidí, kteří vám chtějí pomoci uspět v kojení.

Kojení a návrat do práce

Návrat do práce po narození miminka je pro maminky velkou změnou, a to i po psychické stránce. Pokud jste se rozhodla pro kojení, jistě si přejete v něm pokračovat i po návratu do zaměstnání. Je to možné a prospěšné jak pro vás, tak pro vaše děťátko. Mateřské mléko je pro miminko stále důležitým zdrojem živin a protilátek. Kojení navíc posiluje váš vzájemný vztah a přináší vám oběma pocit bezpečí a blízkosti.

Před nástupem do práce si promluvte se svým zaměstnavatelem o možnostech kojení či odsávání mléka během pracovní doby. Podle zákoníku práce máte nárok na přestávky na kojení, a to až do jednoho roku věku dítěte. Zaměstnavatel by vám měl vyjít vstříc a poskytnout vám k tomu vhodné prostory a podmínky.

Nebojte se požádat o pomoc a podporu i své blízké. Partner, rodina i přátelé vám mohou pomoci s péčí o miminko a ulehčit vám tak adaptaci na novou životní etapu.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: rodina

Autor: Lívie Vedralová

Tagy: kojení | zdraví